Mjesec borbe protiv ovisnosti 2021. - 2022.

O projektu Mjesec borbe protiv ovisnosti

Projekt se sastoji od različitih preventivnih aktivnosti koje će se provoditi u okviru Mjeseca borbe protiv ovisnosti (15. studeni – 15. prosinca 2021.) s učenicima 7. i 8. razreda osnovne škole. Svaki razredni odjel će imati različitu aktivnost te će se istraživati različitu vrstu ovisnosti. Sve aktivnosti se planiraju realizirati u okviru Sata razrednika, u suradnji s razrednicima 7. i 8. razreda, a projekt čini i sastavni dio Školskog preventivnog programa.

Projekt je osmišljen i pokrenut kako bi se pomoglo učenicima u boljem shvaćanju sebe i izazova s kojima se susreću. Radi se o učenicima koji ulaze ili su ušli u adolescenciju, razdoblje koje donosi brojne promjene – za same učenike, ali i za njihove bližnje. Mladi osjećaju značajnu potrebu za uklapanjem i učvršćivanjem vršnjačkih odnosa te širenjem socijalne mreže. U tom životnom razdoblju susreću se s različitim iskušenjima i pritiskom okoline. Iznimno je bitno poticati izražavanje kritičkog mišljenja učenika, razvijajući osnovne strategije samozaštite i prepoznavanja rizičnih situacija temeljem kvalitetnih informacija i svrsishodnih aktivnosti. Spomenuto će se nastojati realizirati u okviru projekta.

Planirano je održavanje 4 aktivnosti u 2 razredna odjela ( 7. i 8. razrednom odjelu).

1. aktivnost (7. razred, prvi tjedan Mjeseca borbe protiv ovisnosti): IZRADA PLAKATA na temu manje poznatih ovisnosti – ovisnosti o igrama na sreću, ovisnosti o hrani i ovisnosti o računalnim i mobilnim igrama. Poanta ove aktivnosti je učenicima predstaviti ovisnosti koje su novije i o kojima se potencijalno manje zna. Osim toga, na ovaj način učenici će naučiti analizirati i selektirati informacije. Učenike će se nekoliko dana ranije uputiti na literaturu i mrežne stranice putem kojih se mogu informirati te će im se pripremiti radni materijal. Učenici sami moraju odabrati informacije i timskim radom osmisliti svrhovit i informativan plakat na određenu temu.

2. aktivnost (7. razred, drugi tjedan Mjeseca borbe protiv ovisnosti): RADIONICA „KAKO REĆI NE?“ – IGRA ULOGA na temu različitih vrsta ovisnosti – učenici imaju slobodu odabrati određenu vrstu ovisnosti te osmisliti situaciju u kojoj nagovaraju drugu osobu na određeno ponašanje. Poanta ove aktivnosti je da drugi učenici ne znaju o kakvoj se situaciji radi kako bi što iskrenije reagirali na vršnjački pritisak. Ova igra sadrži elemente mašte, ali i već viđenih i doživljenih situacija učenika. Pruža učenicima priliku iskazati ono što bi u određenoj situaciji zapravo htjeli reći. Učenicima će se nekoliko dana ranije naglasiti što će se na radionici raditi te će ih se uputiti na literaturu i mrežne stranice putem kojih se mogu informirati. Osim što će učenici osmisliti vlastite situacije, voditelj radionice će ujedno osigurati scenarije o različitim vrstama ovisnosti kako bi se učenici upoznali i sa situacijama koje možda nisu koristili ili s kojima se nisu susretali.

3. aktivnost (8. razred, treći tjedan Mjeseca borbe protiv ovisnosti): SAVJETODAVNI RAZGOVOR sa stručnjacima na temu ovisnosti o duhanu, alkoholu ili drogama. Učenici će se, na temelju prethodnog proučavanja literature i odgovarajućih mrežnih stranica, staviti u ulogu određenog stručnjaka koji vodi savjetodavni razgovor s osobom koja je ovisna o određenoj supstanci. Tijekom savjetodavnog razgovora učenici će pažljivo birati pitanja, ali i odgovore koje postavljaju svojim sugovornicima. Poanta ove aktivnosti je potaknuti ovisnu osobu na sljedeći korak – odluka o prestanku zloupotrebljavanja sredstava ovisnosti (primjerice traženje pomoći, mijenjanje životnih navika, shvaćanje posljedica ovisnosti za sebe i druge ljude i sl.). Tijekom savjetodavnog razgovora vodit će se računa poduzima li stručnjak mjere opreza prilikom postavljanja pitanja i nuđenja odgovora, odnosno čini li ovisnu osobu nervoznom i zabrinutom ili joj uspijeva pružiti pomoć.

4. aktivnost (8. razred, četvrti tjedan Mjeseca borbe protiv ovisnosti): DEBATA na temu elektroničkih medija. Učenici će se podijeliti u dvije skupine te će braniti različite, odnosno suprotstavljene poglede na zadanu temu. Učenici će imati vremena pripremiti se temeljem ponuđene literature i mrežnih stranica. Na ovaj način učenici će istražiti i bolje razumjeti temu ovisnosti o elektroničkim medijima. Priprema za debatu zahtijevat će dublje zalaženje u temu i razvijeno kritičko mišljenje. Učenici će na taj način naučiti argumentirati vlastito mišljenje, ali i naučiti korisne informacije o ovisnostima.

objavio: Sanja Marczi   datum: 20. 1. 2022.