Datum objave: 22. prosinca 2024.
Kategorija: mentalnozdravlje

4 stvari koje možete raditi kako biste podržali mentalno zdravlje djece i mladih

Bilo da se sa svojim djetetom dobi dobro slažete ili imate izazovan odnos, važno je da mu pokazujete da ga volite, da mu dajete potrebnu podršku, da im pomažete kada prolazi kroz teško razdoblje te da ste uvijek tu za njega. Donosimo četiri stvari koje je dobro imati na umu kada razgovarate o tome kako se osjeća koje vam u tome mogu pomoći.

1. Potaknite ih da podijele svoje osjećaje

Pronađite način da provjerite kako se osjeća. Pitajte o tome kako je proveo/la dan i što je radio/la. To možete tako da ga/ju pozovete da vam se pridruži dok nešto radite, primjerice, pripremate večeru. To vrijeme iskoristite za razgovor.

Podsjetite ga/ju da ste uvijek tu za njega/nju, bez obzira na sve i da želite znati kako se osjeća i o čemu razmišlja. Nekoliko jednostavnih ohrabrujućih riječi mogu ih ohrabriti da podijele svoje osjećaje s vama. Važno je da uvažite i pokažete razumijevanje za to kako se osjećaju, čak i ako se osjećate pomalo nelagodno. Kada vam se otvore, možete odgovoriti s – razumijem, zvuči kao teška situacija ili to ima smisla. 

Ponekad je lakše primijetiti stvari koje dijete rade, a vama se ne sviđaju. No pokušajte pobratiti pažnju i na ono što rade dobro i pohvaliti ih. To može biti nešto jednostavno poput održavanja urednosti i čistoće sobe, uključenost u kućanske poslove, truda uloženog u učenje nove vještine ili izvršavanje školskih obveza i sl. 

2. Uzmite si dovoljno vremena za podršku

Zajedno odredite nove rutine i dnevne ciljeve kada je riječ o zadacima u kućanstvu, školskim obvezama ili se dogovorite da zadaće uvijek moraju biti napisane prije večere. 

U doba adolescencije, važno je djetetu dati odgovarajuće vrijeme i prostor da budu sami. Potreba za vlastitim prostorom, uobičajen je dio odrastanja. 

Osmislite nekoliko načina kako biste ohrabrili svoje dijete u ovoj dobi da uzme predahe (od školskih i kućanskih obveza i drugih aktivnosti) kako bi osigurali vrijeme za uživanje u onome što vole.

Ako vidite da postoji frustriranost, razmislite zajedno o nekim rješenjima za tu situaciju. Pokušajte ne preuzeti vodstvo tako da samo kažete djetetu što mora napraviti. 

3. Ako ste u sukobu – riješite ga zajedno

Pokušajte svađe rješavati smireno i saslušati i čuti stavove i razmišljanja svog djeteta. Ne zaboravite: svi smo ponekad pod stresom.

Nemojte se upuštati u velike diskusije kada ste ljuti. Odmaknite se, prošetajte, prodišite i pokušajte se umiriti – razgovarati možete i kasnije, kada se emocije malo slegnu i kada i vi i dijete promislite.

Izbjegavajte borbe za moć. Budite iskreni i otvoreni. Ako i sami osjećate povećanu razinu stresa, podijelite to u razgovoru. 

Kada ste u svađi ili imate različita mišljenja o nečemu, uzmite vremena da razmislite kako biste to mogli riješiti. Svoja razmišljanja možete i podijeliti s djetetom kako bi ono kroz to učilo kako tražiti rješenja u takvim situacijama.

4. Brinite i o sebi

Roditelji i skrbnici imaju mnogo toga o čemu vode brigu. I vi trebate podršku. Pokazujući da brinete o sebi i svojoj dobrobiti pružate važan model za vaše dijete koje vas uvijek promatra i sluša. Ako ste preopterećeni potražite pomoć drugih članova obitelji i razgovarajte s nekim kako biste dobili potrebnu podršku.

Nemojte zaboraviti odvojiti vrijeme za druženje s prijateljima/prijateljicama. U svakom danu pronađite vrijeme za aktivnosti koje vam pomažu u smanjivanju razine stresa i u opuštanju. Takvi su trenuci ključni za vašu dobrobit i ne biste ih smjeli preskakati. To ne mora uključivati ništa komplicirano – šalica čaja na terasi, pola sata uz dobru knjigu ili glazbu, kratka šetnja po kvartu, razgovor s prijateljem/icom, a pomaže i planiranje obveza – popisi obveza, ulaganje truda u održavanje dnevnih rutina i sl. Tako pružate i pozitivan primjer svom djetetu.

Izvor: https://www.unicef.org/croatia/ 

Pročitajte još

(Ne)sigurnost u školi

(Ne)sigurnost u školi

Potaknuti tragičnim događajem u zagrebačkoj osnovnoj školi Prečko, učitelji naše škole održali su sjednicu Učiteljskog vijeća na kojoj se razgovaralo o konkretnim prijedlozima za povećanje sigurnosti i zaštite učenika i svih djelatnika škole. Nakon okruglog stola...

Dnevnik za mentalnu higijenu

Dnevnik za mentalnu higijenu

Svaki dan posvećujemo vrijeme brizi o svom izgledu. Što bi bilo kad bismo svaki dan posvećivali vrijeme i brizi o svojim osjećajima? UdrugU suradnji sa stručnjacima iz Hrabrog telefona, za tebe smo pripremili Dnevnik za bolju mentalnu higijenu. Udruga Mentalna...

Skip to content