Dan sigurnijeg interneta 2021.

Svake godine, na drugi dan drugog tjedna veljače, organizira se Dan Sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Toga dana tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu. Ove godine se Dan sigurnijeg interneta obilježavao dana 9. veljače, a ovogodišnja tema je bila „Zajedno za bolji Internet“. I sami znamo koliko nam danas tehnologija pomaže u svakodnevnom životu i koliko ju često upotrebljavamo kod kuće, ali i u školi, stoga je jako bitno pričati i učiti o ovoj temi. Poštujući sve epidemiološke smjernice, obilježavanje ovoga dana organizirali smo dijelom u virtualnom okruženju, a dijelom u školi.

Centar za sigurniji Internet i Udruga Suradnici u učenju učenicima su omogućili sudjelovanje u dva kviza i osvajanje vrijednih nagrada. Sve informacije su učenicima stavljene u virtualnu učionicu „Ureda pedagoginje“ od strane pedagoginje Sanje Marczi. Također, u virtualnom prostoru pridružila se i školska knjižničarka Dajana Mitić koja je u svojoj virtualnoj knjižnici učenicima podijelila zanimljivu prezentaciju u Geniallyju na temu „Dan sigurnijeg interneta“ na kojoj su učenici mogli pronaći savjete kako se ponašati na društvenim mrežama, kako zaštititi svoje podatke, podatke nacionalnog istraživanja o korištenju interneta, kako izgledaju lažne poruke, kako izgleda cyberbullying te poveznice na različite korisne mrežne stranice na kojima su mogli saznati nešto više o zaštiti na internetu. Vjerujemo kako su učenici iskoristili ovu mogućnost.

Učenici od 1. do 8. razreda razgovarali su sa svojim razrednicima i učiteljima o sigurnosti na internetu te su obrađivali teme u okviru sata razrednika, ali i u okviru drugih nastavnih predmeta. Učenici 1. razreda sa svojom učiteljicom Gordanom Vujicom su pod satom razrednika gledali edukativni video na temu " Kako zaštititi djecu na internetu?", dok su učenici 2. i 3. razreda s učiteljicama Marijom Čorić i Mirelom Vujčić izrađivali plakate s porukama o pravilima sigurnijeg korištenja interneta. Učenici 4. razreda sa svojom su učiteljicom Snježanom Matak na satu Hrvatskog jezika obradili „Pjesmu o računalu“ Haralda Braema. Učenicima 5. razreda pedagoginja Sanja Marczi organizirala je pedagošku radionicu na temu „Sigurnost na internetu“, a nakon toga su s učenicima 6. razreda u sportskoj dvorani, poštujući sve epidemiološke mjere, odslušali predavanje Policijske uprave Vukovarsko – srijemske županije na temu „Sigurnost i zaštita djece na internetu“ u sklopu Školskog preventivnog programa. Također, o istome je s učenicima 6. razreda popričala i razrednica Ljubica Martinović s posebnim osvrtom i na Europski dan zaštite osobnih podataka. Temu sigurnosti na internetu obradili su učenici 5. razreda i na njemačkom jeziku gdje su sa svojom učiteljicom Marijom Škrobo izradili zanimljiv plakat. Razrednik 7. razreda Dragan Bojić sa svojim učenicima na satu razrednika obradio je važnu temu „Komunikacije na društvenim mrežama“, dok je razrednica 8. razreda Katarina Bojić također se priključila obilježavanju gdje su učenici pogledali zanimljiv video na temu Dana sigurnijeg interneta i otvorili zanimljivu raspravu o istome.

objavio: Sanja Marczi   datum: 9. 2. 2021.

Dan sigurnijeg interneta 2021.

objavio: Sanja Marczi   datum: 9. 2. 2021.